اخبار و مقالات

تفاوت فرش کلاسیک و مدرن

تفاوت فرش کلاسیک با فرش مدرن

مقایسه فرش‌های ماشینی کلاسیک و مدرن

در این مقاله، مطالب دقیقی از فرش‌های مدرن و کلاسیک ارائه نموده‌ایم. با مطالعه این مطالب می‌توانید تفاوت فرش مدرن و کلاسیک؛ را بشناسید. امروزه با پیشرفت دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی، فرش‌های ماشینی تولید شده توسط این دستگاه‌ها از کیفیت بالایی برخوردار شده است.

خریدارانی که برای خرید فرش ماشینی اقدام می‌کنند و به بازارهای فرش مراجعه می‌کنند، با تماشای نقشه‌های زیبا و دستباف گونه و به دلیل زیبایی و کیفیت بی‌نظیر اکثر فرش‌ها شیفته تک‌تک این فرش‌ها می‌شوند. فرش‌های ماشینی بافته شده با دستگاه‌های پیشرفته، از زیبایی و کیفیت بالایی برخوردار است. علاوه‌برآن، طرح‌هایی که در نقشه‌های فرش استفاده شده است نیز از زیبایی بی‌نظیری برخوردار می‌باشد.

فرش‌های ماشینی مدرن

فرش‌های ماشینی در سبک‌های مختلفی بافته می‌شود. یکی از سبک‌های فرش‌های ماشینی که جزئی از فرش‌های خوش‌نقش است، فرش‌های ماشینی بافته شده در سبک مدرن است. فرش‌های ماشینی مدرن دارای انواع و مدل‌های مختلفی است و در نقشه‌ها و طرح‌های متنوع و ابعاد مختلف بافته می‌شود.

امروزه زوج‌های جوانی که تازه به خانه بخت رفته‌اند، به دنبال دکوراسیون مدرن هستند و نقشه و طرحی را انتخاب می‌کنند که زمینه‌ای ساده و خلوت داشته باشد. کمتر کسی به دنبال طرح‌های سنتی است و طرح‌های سنتی و کلاسیک جایگاه خود را به فرش‌های با طرح‌های سبک مدرن داده است.

فرش های وینتیج یا مدرن به دلیل سادگی و زمینه خلوت، در کنار دکوراسیون سنتی و کلاسیک جلوه جالبی ندارد و بهتر است این مدل از فرش‌ها در کنار مبل‌های ساده و با رنگ‌های نزدیک به هم پهن شود. فرش‌های بافته شده در سبک مدرن، در طرح‌های ساده و کم نقش‌ونگار و در اکثر فرش‌ها در دو الی سه رنگ بافته می‌شود.

در فرش‌های بافته شده به سبک مدرن، بیشتر از رنگ‌های دلفینی و نقره‌ای استفاده می‌شود. به‌عبارتی‌دیگر، رنگ نقره‌ای و دلفینی اصلی‌ترین رنگ در فرش‌های بافته شده به سبک مدرن است. به‌علاوه این رنگ‌ها، رنگ‌های تند نیز می‌تواند جذابیت خاصی در فرش‌های بافته شده به سبک مدرن ایجاد کند.

فرش‌های ماشینی کلاسیک

همان‌طور که فرش‌های بافته شده به سبک مدرن یکی از طرح‌های خوش‌نقش فرش است، فرش‌های بافته شده به سبک کلاسیک نیز یکی از سبک‌هایی است که طرح‌های آن بی‌نظیر و بسیار خوش‌نقش است. این سبک از فرش‌ها با توجه به نام آن، از قبیل سبک‌هایی است که بیشتر از نقشه‌ها و طرح‌های قدیمی و سنتی الگو گرفته است. فرش کلاسیک بیشتر در رنگ‌هایی بافته می‌شود که از ملایمت و آرامش بیشتری نسبت به دیگر فرش‌ها برخوردار است.

با توجه به این‌که فرش‌های بافته شده به سبک کلاسیک فضا را صمیمانه و سنگین نشان می‌دهد، بسیار متناسب با سالن‌های پذیرایی و میهمانی‌های خانوادگی است. در واقع با پهن کردن آن در سالن‌های پذیرایی، فضایی گرم و دوستانه را ایجاد خواهید کرد. فرش‌های بافته شده به سبک کلاسیک نیز دارای نقشه‌ها و طرح‌های متنوعی است و در ابعاد مختلفی بافته می‌شود. خریداران می‌توانند برای مکان‌های مورداستفاده، از هر نقشه و طرح و در ابعاد مختلف سفارش دهند.

خرید فرش کلاسیک

یکی از نکاتی که هنگام خرید فرش کلاسیک باید مدنظر قرار دهید این است که فرش کلاسیک را در مکانی استفاده کنید که معماری آن نیز به سبک کلاسیک باشد. فرش یکی از اجزای مهم دکوراسیون منزل به شمار می‌رود و یکی از ارکان اساسی دکوراسیون منزل است. اگر برای مکان موردنظر فرشی انتخاب کنید که با معماری و دکوراسیون آن مکان همخوانی نداشته باشد، در طراحی منزل خود دچار اشتباه خواهید شد و این امر باعث خواهد شد تا فضا ناآرام و از زیبایی کمی برخوردار باشد.

فرش‌های کلاسیک باتوجه‌به طراحی آن، مقداری شباهت به فرش‌های دستباف گونه دارد و البته شباهت آن در هر فرشی متفاوت است. فرش‌های کلاسیک در طرح‌ها و نقشه‌های مختلفی نظیر فرش افشان، خشتی، ترنج و غیره بافته می‌شود. منظور از ترنج در فرش‌های ترنج دار، شکل وسط فرش می‌باشد که در ابعاد و شکل‌های مختلفی است. ترنج، فضای مشخصی از وسط فرش را به خود اختصاص می‌دهد و بیش از نقاط دیگر فرش توجه اشخاص را به خود جلب می‌کند و در اکثر نقشه‌های سنتی و دستباف گونه به چشم می‌خورد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *