اخبار و مقالات

آشنایی با فرش ماشینی طرح افشان

فرش طرح افشان

فرش طرح افشان یکی از نقشه های برگرفته از نقشه ی فرش های دستباف می باشد. که در گذشته در نقشه های دستباف گونه این طرح دارای یک ترنج1 بود که پس از مدتی طراحان نقشه تصمیم به حذف ترنج گرفتند و علاوه بر آن طرح های دستباف گونه دارای گل های ریزی بود که با حذف ترنج، گل های فرش درشت تر و به صورت پراکنده شد و به همین دلیل این طرح را افشان نام گذاری کردند و به آن فرش بدون ترنج هم می گویند.

فرش افشان با استقبال بی شماری از مشتریان روبرو شد و منجر به افزایش انگیزه طراحان شد تا این نقشه فرش را در طرح های متنوعی طراحی کنند. و در حال حاظر فرش مدل افشان دارای طرح های متنوعی است که مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد از ویژگی های دیگری که قالی طرح افشان دارد، علاوه بر ترنج، لچک نیز در زمینه این طرح حذف شده است. که باعث بزرگ تر نشان دادن فضای خانه می شود. فرش گل افشان از قدمت بالایی در نفشه های فرش ایرانیان برخوردار است و یکی از زیباترین طرح هاست. نقشه افشان به گونه ای طراحی شده است که حیوانات، پرندگان، شاخ و برگ ها، ساقه ها، گل ها و… سر تا سر فرش را پوشانده است.

اگر به دنبال فرش افشان جدید هستید، میتوانید نقشه افشان در طرح مه گل که نمونه ای از فرش گل برجسته طرح افشان می باشد را انتخاب کنید چرا که علاوه بر جدید بودن، از طرح هایی است که مورد پسند عموم است و پیر و جوان نمی شناسد و افراد جوان و تازه به خانه بخت رفته از رنگ کرم طوسی و افراد میان سال بیشتر از رنگ سرمه ای تیره پسند می کنند و در حال حاضر فرش افشان طرح مه گل، از پرفروش ترین طرح فرش افشان در شرکت فرش نگین مشهد هلال می باشد که با پیشرفته ترین دستگاه فرش ماشینی در حال تولید می باشد. این طرح یکی از طرح های جدید و متناسب با دکوراسیون کلاسیک می باشد. همچنین از ویژگی های بارز این فرش که باعث شده بیشتر از همه طرح ها مورد استقبال باشد، رنگ آمیزی فرش است که شبیه به رنگ آمیزی نقشه فرش دستباف می باشد .

البته این نیز فراموش نشود که علاوه بر رنگ آمیزی، دستگاه های پیشرفته ای که به وسیله آن این نقشه ها بافته می شود تاثیر به سزایی در کیفیت فرش اکریلیک دارد . که در حال حاضر در شرکت فرش نگین مشهد هلال علاوه بر این طرح، طرح های متنوعی از این نقشه با پیشرفته ترین دستگاه ها و با استفاده از نخ صد در صد اکریلیک، به صورت فرش 700 شانه تراکم 2550، فرش 1000 شانه تراکم 3000، فرش 1200 شانه با تراکم 3600 و فرش 1500 شانه با تراکم 4500 در حال تولید می باشد.

فرش طرح مه گل یکی از فرش های 1200 شانه با تراکم 3600 می باشد. همچنین نخ به کار رفته در این فرش، نخ صد در صد اکریلیک هیت ست شده و درجه یک می باشد.

نخ اکریلیک به کار رفته در این فرش به هیچ وجه حساسیت زا و دوچار پرز دهی نمی شود. از دلایل دیگری که فرش افشان همیشه مورد استقبال عموم است، این است که هر بار طراح نقشه فرش شروع به نگارش طرحی از نقشه قالی افشان می کند، هیچ گاه از طرح های قبل الگو نمی گیرد، و طرح های جدید هیچ شباهتی با طرح های قدیمی تر ندارند و هر بار هم این طرح ها زیباتر از قبل جلوه می کند.


1- این طرح با اشکال مختلف (دایره، بیضی، چهار گوش و…) در وسط فرش قرار گرفته است. ترنج در فرش توجه اشخاص را بیشتر از دیگر نقاط فرش جلب می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *