اخبار و مقالات

گلیم فرش چیست؟

گلیم جاجیم

امروزه برای بافت گلیم فرش انواع ماشین آلات پیشرفته و مدرن وجود دارند که می توانند در روز تعداد زیادی گلیم فرش ماشینی را ببافند. این محصولات مانند فرش ماشینی جایگزینی برای گلیم دستباف هستند. تار الیاف گلیم فرش ماشینی از جنس پنبه و پشم و در برخی موارد که تولید کننده قصد تولید گلیم فرش ماشینی مرغوب و درجه یک را داشته باشد از نخ ابریشم بافته می شود. نخ پود در گلیم فرش ماشینی از جنس نخ پشمی و کرکی و گاهاً ابریشمی است. نخ های پود رنگارنگ بوده و در واقع آنچه به گلیم فرش ماشینی طرح و رنگ ویژه می بخشد نخ های پود می باشد. امروزه گلیم فرش ماشینی به دلیل طرح های ساده و فانتزی در دسته بندی فرش مدرن قرار می گیرد. گلیم ها نقشه و طرح خاص و یکسانی ندارند و در بافت آن ها بیشتر از اشکال هندسی استفاده می شود.

انواع گلیم فرش ماشینی

تفاوت گلیم ها در جنس نخ و نقوش به کار رفته در آن می باشد که به دلیل تنوع مناطق جغرافیایی است و همین امر باعث شده نام های متفاوتی به خود بگیرند مانند گلیم فرش لری،طرح گلیم هرسین، گلیم ایل شاهسون، گلیم فرش بلوچ و گلیم خمسه شیراز، گلیم افغانی.

درباره گلیم

گلیم فرش ماشینی نگین مشهد هلال با استفاده از نخ بی سی اف معمولاً به صورت 320 یا 350 شانه و در تراکم 600 الی 1000 بافت می شوند.

بهترین گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش های ماشینی به لحاظ داشتن قیمت مطلوب و ارزان نسبت به سایر فرش ها مورد استقبال عموم قرار گرفته اند. ارزان قیمت بودن گلیم فرش ها دلیلی بر کیفیت پایین آن ها یا بی دوام بودن نیست بلکه ویژگی فنی و ظاهری دیگری در گلیم فرش فانتزی وجود دارد که این قیمت ارزان را رقم زده است. گلیم فرش ماشینی راحت و آسان شست و شو داده شده و به راحتی جارو می شوند به همین دلیل مناسب برای آشپزخانه و راهرو و مکان های پر رفت و آمد می باشد. الیاف در هم تنیده تار و پود گلیم فرش آشپزخانه مانع از نفوذ هر نوع آلودگی و ذرات به درون فرش شده و در برابر نفوذ آب و آشامیدنی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. گلیم درجه یک از نخ هایی با جنس بی سی اف تولید شده و با پاخوردگی بالا، حرارت و نور مستقیم خورشید آسیب نمی پذیرد.

کیفیت گلیم فرش

کیفیت گلیم فرش ها به عواملی مانند نوع رنگ، نحوه آهار، شیوه بافت و … بستگی دارد.

قیمت گلیم فرش ماشینی

قیمت گلیم ماشینی به چند عامل مهم بستگی دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان به قیمت و جنس نخ مورد استفاده در آن اشاره کرد:

1- جنس مواد اولیه: یکی از تأثیرگذار ترین عوامل برای نرخ این کالای ارزشنمد، جنس نخ مورد استفاده در گلیم فرش ماشینی است. در صورت استفاده از نخ به دست آمده از پشم حیوانات با رنگ طبیعی مسلماً قیمت آن از هم نوع ماشینی آن بیشتر خواهد بود.

2- نقوش: نقوش به کار رفته در گلیم فرش تأثیر زیادی در ارزشمندی این محصول دارد. هر چه میزان سختی بافت نقش های بافت شده و شلوغی طرح گلیم فرش بیشتر باشد بر قیمت کالا افزوده خواهد شد.

گلیم فرش در دنیای مدرن

افراد زیادی در سراسر دنیا از وجود گلیم در صنعت مد و زیبایی حمایت کردند. به این ترتیب با تغییر نحوه زندگی کم کم کاربرد گلیم از زیر انداز به بخشی برای زیبایی منازل تبدیل شد. پس از ورود این دست باف سنتی به دنیای مدرن و تغییرکاربرد آن از پوشش لباس و زیرانداز سنتی به بخش هنری برای طراحی منازل نوع نخ آن نیز تغییر کرد. نخ ها از جنس پشم و پنبه به مواد شیمیایی تبدیل شدند و خبری از رنگ گیاهی نیست ولی همچنان زیبایی کار سنتی احساس می شود.

 جدید ترین مدل گلیم فرش ماشینی

رمز تداوم فروش در گلیم فرش ماشینی را می توان در تغییر و به روز رسانی نقشه های آن دانست. در جدید ترین تولید مدل گلیم فرش ماشینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استفاده صحیح از ترکیب رنگ ها

2- استفاده از رنگ های گیرا و جذاب

3- استفاده از عناصر سنتی و ترکیب آن با نقوش هندسی

4- بافت در تراکم بالا

5- استفاده از الیاف آکریلیک برای بافت

کلام آخر

گلیم فرش یکی از اصیل ترین هنر های شناخته شده در ایران می باشد که از قدیم الایام تا کنون هواداران زیادی برای استفاده داشته است. این هنر اصیل ایرانی که زاییده ذهن خلاق و صبر و حوصله ی اکثر زنان سرزمین مادری مان است دارای ارزش بالایی است به طوری که قیمت گذاری برای آن ها از ارزش آن ها می کاهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *